Trwa prekwalifikacja projektów intermodalnych w ramach KPO
Dotacje dla dużych przedsiębiorstw
Od 30 marca br. można składać wnioski do Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) w ramach wstępnej kwalifikacji projektów na inwestycje w zakresie transportu intermodalnego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy mającemu siedzibę, oddział lub przedstawicielstwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na realizację przedsięwzięcia w zakresie transportu intermodalnego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem wstępnej kwalifikacji jest umożliwienie potencjalnym beneficjentom jak najwcześniejszego rozpoczęcia prac nad realizacją projektów z zakresu transportu intermodalnego.
Okres kwalifikowalności wydatków: od uzyskania pozytywnej opinii do wniosku o udzielenie pomocy publicznej do 30 czerwca 2026 roku.
Poziom dofinansowania: zależnie od wskaźnika FRR/k (finansowa wewnętrzna stopa zwrotu z kapitału):
Gdy FRR/k ≤ 20% – dotacja UE = 50%
Gdy FRR/k > 20% – dotacja UE = stopa współfinansowania, dla której FRR/k projektu jest równe 20%
Gdy w projekcie występują zeroemisyjne urządzenia przeładunkowe, stopa dofinansowania może zostać zwiększona o 25 p.p. do 75%
W terminie 21 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku spełniającego wymagania określone w formularzu i ewentualnych informacjach uzupełaniających do niego CUPT poinformuje przedsiębiorcę ubiegającego się o udzielenie pomocy, czy projekt, którego dotyczy wniosek wstępnie, z zastrzeżeniem dalszej szczegółowej oceny projektu, kwalifikuje się do otrzymania pomocy.
Prekwalifikacja będzie polegać m.in. na weryfikacji efektywności ekonomicznej proponowanych działań. Poza tym sprawdzane będzie zakres projektu pod kątem posiadania rzeczywistego potencjału ponadregionalnego, tj. cechować się wartością dodaną wynikającą z koncentracji na zadaniach wykraczających poza obszar województwa, istotnych dla rozwoju na szerszym obszarze, sprawdzenia zgodności projektu z przepisami o pomocy publicznej, weryfikacji pod kątem spełniania unijnych wymogów środowiskowych.
CUPT zapowiedział również ogłoszenie naboru w trybie konkursowym wniosków o objecie wsparciem w ramach komponentu E- Zielona, inteligentna mobilność, Inwestycja: E2.1.3. Transport intermodalny.
Kwota przeznaczona na objęcie przedsięwzięć wsparciem w ramach Konkursu wynosi ponad 780 mln zł.
Terminy i harmonogram konkursu uzależniony jest od terminu zatwierdzenia programu pomocowego.
Trwa nabór wniosków na dofinansowanie dla dużych przedsiębiorstw w ramach inwestycji A2.1.1. „Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach” w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Instytucją odpowiedzialną za sam nabór będzie Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP). Budżet konkursu dla przedsiębiorstw to ponad 1 mld. zł, a wsparcie będzie udzielane w formie bezzwrotnej dotacji. Wnioski można składać od […]
W ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki została ogłoszony konkurs w ramach działania 2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP. O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty obejmujące działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych, w szczególności poprzez udział w wydarzeniach targowych wskazanych na liście wydarzeń targowych, na których będą realizowane stoiska narodowe dla […]
Analogicznie do naboru z 2022 rok został zaplanowany nabór na rządowe wsparcie dla branż energochłonnych, w ramach programu „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.” Po przyjęciu przez rząd programu nabór wniosków rozpocznie się po uzyskaniu notyfikacji Komisji Europejskiej, a jego operatorem będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska […]
Trwa nabór wniosków na wsparcie inwestycji wspierających robotyzację i cyfryzację w dużych przedsiębiorstwach (A2.1.1 KPO)
Wsparcie mogą uzyskać przedsięwzięcia polegające na wdrażaniu rozwiązań przyczyniających się do transformacji cyfrowej, w szczególności projekty związanych z robotyzacją, sztuczną inteligencją lub cyfryzacją procesów, technologii, produktów lub usług.
Wnioski można składać od 6 lipca do 30 listopada 2023 r.
W przypadku zainteresowania składaniem wniosku w konkursie zapraszamy do kontaktu z Accreo.