|
Celem programu jest wspieranie realizacji przedsięwzięć w zakresie budowy lub przebudowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej i energii cieplnej, instalacji do produkcji paliw alternatywnych z OZE wraz z możliwością wsparcia magazynów energii działających na potrzeby danego źródła OZE oraz infrastruktury umożliwiającej przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, ciepłowniczej lub gazowe.
Rodzaje wspieranych przedsięwzięć:
- Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej (z wyłączeniem samodzielnych magazynów na biometan).
- Budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.
|
|
Formy dofinansowania:
- dotacja do 39,06% kosztów kwalifikowanych, w przypadku projektów w formule „project finance” do 33,19% kosztów kwalifikowanych,
- pożyczka preferencyjna co najmniej 40,65% kosztów kwalifikowanych, w przypadku projektów w formule „project finance” co najmniej 34,56% kosztów kwalifikowanych.
Obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF EFRR, dotacji IF EFRR i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 100 % kosztów kwalifikowanych. Dotacja IF udzielona ze środków EFRR nie może przekroczyć 49% łącznej kwoty dofinansowania ze środków EFRR. Zakłada się proporcjonalne finansowanie projektu, tj. 79,71% kosztów kwalifikowanych ze środków EFRR oraz 20,29% ze środków NFOŚiGW.
Warunki pożyczki:
- oprocentowanie pożyczki: 0%,
- umorzenie: brak,
- okres finansowania – pożyczka może być udzielona na okres nie dłuższy niż 15 lat liczony od daty planowanej wypłaty pierwszej transzy pożyczki do daty planowanej spłaty ostatniej raty kapitałowej,
- okres karencji – przy udzielaniu pożyczki może być stosowana karencja w spłacie rat kapitałowych, liczona od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki do daty spłaty pierwszej raty kapitałowej, lecz nie dłuższa niż 12 miesięcy od daty zakończenia realizacji projektu.
|