Innowacje cyfrowe w MŚP – Fundusze Europejskie dla Śląskiego
Celem konkursu jest wprowadzenie wysokospecjalistycznych rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwach MŚP. W wyniku realizacji projektu mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły wprowadzić procesy związane z cyfryzacją i automatyzacją procesów biznesowych.
Beneficjenci:
mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie województwa śląskiego. Przedsiębiorstwo musi funkcjonować nieprzerwanie co najmniej 3 lata.
Poziom dofinansowania:
Maksymalnie 70% kosztów kwalifikowanych dla szkoleń.
Maksymalnie 60% kosztów kwalifikowanych w przypadku projektów zlokalizowanych na obszarach wybranych do objęcia wsparciem z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych w ramach pomocy regionalnej.
Minimalna wartość dofinansowania: 500 000 zł.
Maksymalna wartość dofinansowania: 6 000 000 zł.
Dodatkowe informacje dotyczące naboru:
W ramach działania wspierane będą inwestycje mające na celu wprowadzenie zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego poprzez nabycie wysokospecjalistycznych narzędzi ICT.
Jako element każdej inwestycji możliwe jest także wdrożenie rozwiązań podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa danego podmiotu, w szczególności nabycie niezbędnych narzędzi informatycznych wraz z oprogramowaniem. Nie ma możliwości wsparcia projektów dotyczących wyłącznie cyberbezpieczeństwa. Dofinansowaniu mogą podlegać inwestycje usługowe i produkcyjne w wartości niematerialne i prawne, środki trwałe oraz szkolenia.
W ramach naboru obowiązuje zasada, zgodnie z którą Wnioskodawca musi zrealizować projekt w ciągu jednego roku od chwili podpisania umowy o dofinansowanie.
W przypadku projektu innowacyjnego niezbędna jest opinia na temat innowacyjności wystawiona przez instytucję badawczą lub niezależnego eksperta, naukowca albo badacza.
Koszty kwalifikowane:
Kwalifikowane są koszty związane z osiągnięciem głównego celu działania, jakim jest wprowadzenie wysokospecjalistycznych rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwach MŚP. Do tego typu rozwiązań należą między innymi:
wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) do zarządzania procesami biznesowymi, analizy danych pozwalających na racjonalizację procesu podejmowania decyzji biznesowych, zwiększenie wydajności pracy w przedsiębiorstwie w wyniku cyfryzacji tych procesów,
wykorzystanie technologii Big Data do zarządzania przedsiębiorstwem (identyfikowanie nieefektywności i wąskich gardeł produkcyjnych, optymalizacja produkcji i maksymalizacja jej jakości, oszczędność energii),
wdrażanie inteligentnych linii produkcyjnych mających na celu m.in. zmniejszenie przestojów w produkcji, wzrost jakości wytwarzanego produktu, reagowania na potrzeby rynku poprzez automatyczne sterowanie procesami produkcyjnymi,
zastosowanie w projekcie dziedzinowych platform cyfrowych, w tym, dedykowanych klientom platform usług on-line oraz integracji istniejących systemów dziedzinowych, np. w obszarze łańcucha dostaw lub świadczonych usług.
Od 1 sierpnia 2024 r. przedsiębiorstwa MSP z Polski Wschodniej czyli województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części województwa mazowieckiego będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na przeprowadzenie procesu transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0. m.in. na: audyt technologiczny oraz opracowanie mapy drogowej transformacji przedsiębiorstwa w kierunku przemysłu 4.0 działania inwestycyjne tj. zakup automatów, […]
Ruszył trzeci nabór wniosków w ramach Ścieżki SMART, który potrwa do 24.10.2024r. (budżet dla MŚP to ponad 2 mld zł). W ramach tego konkursu, można uzyskać wsparcie na całe przedsięwzięcie w jednym wniosku, uwzględniając poszczególne moduły tj.: moduły obligatoryjne: moduł B+R lub wdrożenie innowacji, moduły fakultatywne: infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, kompetencje. Wsparcie będzie […]
NCBiR ogłosiło nabór wniosków dla dużych przedsiębiorstw i konsorcjów w ramach A2.2.1. Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ w ramach KPO na dofinansowanie technologii odzysku materiałów oraz zagospodarowanie innych niż niebezpieczne odpadów przemysłowych w celu poprawy oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko. Projekt dofinansowany w naborze musi być zgodny z zakresem […]