Aktualności
Wróć do listy

Dofinansowanie na gospodarkę odpadami oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym w ramach FEnIKS

Dotacje dla dużych przedsiębiorstw

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej ogłosił dwa nabory w ramach priorytetu FENX 1.4 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym:

  • Rozwijanie recyklingu odpadów
  • Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ

Nabory są przeznaczone dla mikro, małych i średnich (MŚP) oraz dużych przedsiębiorstw.

Poziom dofinansowania jest zależny od rodzaju wspieranej inwestycji, jednak poziom maksymalny nie przekroczy 85%. Podstawowe warunki wsparcia dla naborów są następujące:

Rozwijanie recyklingu odpadów:

W ramach projektów wspierane będą działania polegające na budowie nowych, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji w zakresie zdolności do realizacji procesów odzysku, w tym recyklingu odpadów pochodzenia komunalnego, jak również odpadów przemysłowych i handlowych o podobnych właściwościach do odpadów komunalnych.

W zakresie projektu możliwe będzie także wsparcie uzupełniającej inwestycji związanej z selektywnym zbieraniem odpadów. Działania uzupełniające nie powinny odpowiadać za więcej niż 25% kosztów kwalifikowalnych projektu. Preferowane będą projekty dotyczące odpadów, dla których w obowiązujących aktach prawa krajowego lub UE lub w sektorowych dokumentach strategicznych (np. KPGO) określone zostały cele lub wymagane poziomy odzysku, w tym recyklingu, bądź ustalono obowiązek w zakresie selektywnego zbierania tych odpadów.

Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ:

Realizowane działania będą przyczyniać się m.in. do ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów oraz zwiększenia wydajności materiałowej prowadzonych procesów technologicznych, wykorzystania jako surowców pozostałości i odpadów z procesów produkcji (własnej lub zewnętrznej), jak również wykorzystania w produkcji materiałów pochodzących z odzysku, w tym z procesów recyklingu lub przygotowania do recyklingu.

Możliwe będzie także wsparcie działań związanych z GOZ w zakresie ograniczenia zużycia wody w procesach technologicznych oraz zamknięciem jej w obieg. Działania w zakresie ograniczenia wykorzystania wody będą mogły być realizowane jako uzupełniający element składowy przedsięwzięć, których głównym celem będzie efektywność materiałowa procesów produkcji. Działania uzupełniające nie powinny odpowiadać za więcej niż 25% kosztów kwalifikowalnych projektu.

W obu naborach koszty kwalifikowane realizowanych projektów nie mogą obejmować infrastruktury służącej wytwarzaniu energii, w szczególności związanej z termicznym przekształcaniem odpadów lub wytwarzaniem biogazu, biometanu i syngazu.

Kluczowe kryteria obejmują między innymi:

  • efektywność kosztową projektu w zakresie ograniczenia składowania odpadów,
  • istotne zwiększenie możliwości przerobowych w zakresie recyklingu odpadów,
  • gotowość do realizacji inwestycji, tj. posiadanie niezbędnych zgód i decyzji administracyjnych.

Kosztami kwalifikowalnymi są koszty inwestycyjne przyczyniające się do osiągnięcia celów działania. Kosztami kwalifikowalnymi mogą być również koszty związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, w tym w szczególności:

  • wydatki poniesione na opracowanie lub aktualizację dokumentacji niezbędnej do realizacji projektu (w tym studium wykonalności lub ich elementy, mapy lub szkice sytuujące projekt);
  • wydatki poniesione na nadzór nad przygotowaniem dokumentacji aplikacyjnej.

Nabory trwają od 31 października do 30 grudnia 2024 r.

Alokacja środków dla obu naborów:

  • Rozwijanie recyklingu odpadów – 70 mln zł.
  • Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ – 40 mln zł.
Newsletter
Zainteresowany współpracą? Masz pytania?

Napisz do nas lub zadzwoń: +48 (22) 308 06 07