Zmiany w mapie pomocy regionalnej na lata 2022-2027
Perspektywa finansowa 2021-2027
Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, mapę przyznawania pomocy regionalnej w Polsce na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r.
Maksymalna intensywność pomocy regionalnej została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027.
Wśród pozytywnych zmian jest fakt, iż w kilku województwach wzrośnie intensywność pomocy tj. w woj. świętokrzyskim, śląskim, zachodniopomorskim, lubuskim, opolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, małopolskim i regionie mazowieckim regionalnym.
Natomiast zmniejszeniu ulegnie poziom wsparcia dla woj. pomorskiego do 30% oraz Warszawa nie będzie objęta możliwością skorzystania z regionalnej pomocy inwestycyjnej.
Zgodnie z wytycznymi KE województwa wielkopolskie i dolnośląskie staną się obszarami „c”, co dla dużych przedsiębiorców będzie oznaczało możliwość skorzystania z regionalnej pomocy inwestycyjnej wyłącznie na inwestycję związaną z rozpoczęciem nowej działalności gospodarczej tj. takiej, która nie była prowadzona dotychczas przez podmiot wnioskujący o pomoc na terenie województwa (ocena na poziomie 4 cyfr kodu NACE). Oznacza to, że od początku 2022 r. duże przedsiębiorstwa nie będą mogły uzyskać wsparcia na inwestycje polegające m.in. na zwiększeniu mocy produkcyjnych.
W województwach dolnośląskim i wielkopolskim intensywność wsparcia wyniesie 25%, z wyjątkiem miast Wrocław i Poznań oraz podregionu poznańskiego dla których intensywność pomocy publicznej zostanie ograniczona do 20% w latach 2022-2024, a następnie do 15% w latach 2025-2027.
W regionie warszawskim stołecznym maksymalna intensywność pomocy regionalnej wyniesie 25% dla obszarów należących do gmin Baranów, Błonie, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Kampinos, Leoncin, Leszno, Nasielsk, Prażmów, Tarczyn, Zakroczym i Żabia Wola. Na obszarach należących do gmin Dąbrówka, Dobre, Jadów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mrozy, Osieck, Serock, Siennica, Sobienie-Jeziory, Strachówka i Tłuszcz pomoc regionalna wyniesie 35%.
Bez zmian pozostają województwa takie jak: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie z intensywnością pomocy regionalnej na poziomie 50%.
Tak jak dotychczas, maksymalną intensywność pomocy regionalnej udzielanej małym lub średnim przedsiębiorcom podwyższa się o 20 punktów procentowych w przypadku małych przedsiębiorców oraz o 10 punktów procentowych w przypadku średnich przedsiębiorców.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej ogłosił dwa nabory w ramach priorytetu FENX 1.4 Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym: Rozwijanie recyklingu odpadów Optymalizacja gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ Nabory są przeznaczone dla mikro, małych i średnich (MŚP) oraz dużych przedsiębiorstw. Poziom dofinansowania jest zależny od rodzaju […]
Centrum Unijnych Projektów Transportowych ogłosiło wstępną kwalifikację projektów w ramach konkurs w ramach Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), którego celem jest wsparcie przedsięwzięć dotyczących inwestycji w zakresie transportu intermodalnego. O dofinansowanie mogą się ubiegać przedsiębiorcy jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), mający siedzibę, oddział […]
Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy Spółka z o.o. ogłosił nabór wniosków o grant w ramach Projektu „Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0” realizowany w ramach Działania 1.1 Wzmocnienie potencjału badawczego i innowacji, dla programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027. Fundusz przewiduje wsparcie w formie dotacji bezzwrotnej w trzech różnych modułach tj.: Moduł I – […]
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności