Strona główna / Aktualności / Pakiet antykryzysowy

Pożyczka płynnościowa z POIR

Wróć do listy
Pakiet antykryzysowy

W sumie 2,15 miliarda złotych, zostanie przeznaczonych na Fundusz pożyczek płynnościowych dla firm, finansowanych z funduszy unijnych z Programu Inteligentny Rozwój. 

Do tej pory w całym kraju przedsiębiorcy zawarli ponad 1000 umów na prawie 365 milionów złotych. Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Maksymalna wysokość pożyczki ustalana jest indywidualnie.

Pożyczki płynnościowe są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla polskich przedsiębiorców.

Przedsiębiorstwa MŚP mogą składać wnioski o unijną pożyczkę płynnościową w maksymalnej wysokości 15 mln zł, z której będzie można sfinansować m.in. pensje pracowników, opłacić czynsz za wynajem lokalu, uregulować zaległe należności wobec kontrahentów.

Wnioski można składać do instytucji finansujących, których lista dostępna jest na stronie BGK.

Najważniejsze cechy Pożyczki płynnościowej to:

  • Brak dodatkowych opłat, a gdy przedsiębiorca podpisze umowę na pożyczkę to automatycznie otrzyma dotację na spłatę oprocentowania (bez składania dodatkowych wniosków).
  • Brak określonego katalogu wydatków, a pożyczką będą mogły być sfinansowane wydatki poniesione już od 1 lutego 2020 r.
  • Półroczna karencja w spłacie – przedsiębiorca będzie mógł zapłacić pierwszą ratę dopiero po pół roku od zaciągnięcia zobowiązania.
  • Wakacje kredytowe raz w roku przez dwa pierwsze lata spłaty pożyczki – przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z dwumiesięcznych wakacji kredytowych.
  • Proste zabezpieczenie pożyczki – w przypadku pożyczki w wysokości do 100 tys. zł jedynym wymaganym zabezpieczeniem będzie wystawiony przez przedsiębiorcę weksel in blanco.
  • Brak wymogu wkładu własnego.
  • Okres spłaty do 6 lat.
Zainteresowany współpracą? Masz pytania?
Napisz do nas lub zadzwoń: (22) 591 70 00